Semily a Hrádek nad Nisou – co mají tato města společného? Velké investice, které zajistili místní nezávislí kandidáti z malých nezávislých sdružení. Spolku Žijeme pro Hradiště se tato uskupení stala vzorem k tomu, jak se co nejlépe starat o město, ve kterém žijeme.
V Hrádku nad Nisou vzniklo sdružení „Hrádek potřebuje změny“ již v roce 2002 (http://hradekpotrebujezmeny.cz ). Toto uskupení, jež reprezentuje Martin Půta, dokázalo jednak do města přinést peníze, jednak proměnit atmosféru, která na radnici vládla. Hrádek má dnes revitalizované náměstí, nové muzeum, informační centrum, kino, regulaci řeky Nisy proti povodním, několik vzorově opravených ulic s městskou zelení.
V Semilech vzniklo v roce 2006 sdružení „Volba pro Semily“. Jeho hlavním tahounem je Jan Farský, jemuž se během 8 let, kdy vedl semilskou radnici, podařilo revitalizovat náměstí, propojit sídliště s parkem a centrem města, vytvořit nové prostory pro knihovnu a kino. Semily také zveřejňují všechny smlouvy, které město uzavře, a vedou si skvěle ve svém hospodaření – viz http://www.volbaprosemily.cz/vps-v-cislech/ .
Semily a Hrádek vybírám jako příklady, neboť rozvoj obou měst dlouhodobě sleduji a s Martinem Půtou i Honzou Farským často diskutuji o tom, co se daří a co ne. Je zde ale mnoho dalších zajímavých uskupení, jako jsou například „Doksy náš domov“ nebo „Generace 89“ v Litomyšli.
Ať již budeme rozdělovat aktivity těchto sdružení na spolkové a komunálně-politické, či nikoliv, je jisté, že svou činností přispívají k tomu, aby místní byli hrdí na to, kde žijí, a měli chuť se o své obce více starat.
Ondřej Lochman
No Comments Yet